Śpiworek całoroczny vs sezonowy – co wybrać dla dziecka?

1 lipca 2025 2 view(s)
Śpiworek całoroczny vs sezonowy – co wybrać dla dziecka?

Śpiworki dla dzieci cieszą się dużą popularnością wśród rodziców, którzy dbają o komfort snu swoich pociech. Wybór odpowiedniego wyrobu powinien być należycie przeanalizowany, aby maluszek czuł się bezpiecznie. Na rynku sprzedażowym dostępne są różne rodzaje dziecięcych śpiworków. Przed dokonaniem ich zakupu należy zastanowić się, czy będą one używane jedynie sezonowo czy całorocznie. Każdy śpiworek do spania został wykonany z materiałów, które mają określoną zdolność do zatrzymywania ciepła. To właśnie odpowiednia izolacja termiczna i wskaźnik TOG sprawiają, że dany wyrób jest przeznaczony na lato, zimę lub na cały rok. Jak sama nazwa wskazuje, wyroby sezonowe są używane tylko w określonych porach roku. Wyrób o 0,5 TOG świetnie sprawdza się w sezonie letnim, kiedy to temperatura w sypialni dziecka wynosi często powyżej 21°C. Z kolei śpiworek sezonowy o TOG 3,5, przeznaczony jest do stosowania zimą, w temperaturach pomieszczeń wynoszących poniżej 21° C. W sklepie internetowym marki Slumbersac można znaleźć śpiworki całoroczne. Wyroby te dostępne są w określonym TOG. Te, które mają TOG 2,5, z powodzeniem mogą być używane zarówno jesienią, jak i zimą. Są one przystosowane do temperatur panujących w sypialni dziecka, wynoszących pomiędzy 15, a 21°C.

Porównanie obu rozwiązań, plusy i minusy dla różnych grup wiekowych

Należy podkreślić, że zarówno śpiworki całoroczne, jak i wyroby tego rodzaju sezonowe mają swoje wady i zalety. Niewątpliwym plusem śpiworków przeznaczonych na określoną porę roku jest zapewnienie dziecku w tym okresie optymalnego komfortu cieplnego. Wyroby te są przystosowane do określonych temperatur, dlatego eliminują ryzyko przegrzania lub wychłodzenia dziecka. Jednak z drugiej strony należy podkreślić, że sezonowy śpiworek do spania powoduje w dłuższej perspektywie czasowej konieczność zakupu dodatkowych nakryć, takich jak kocyk czy kołderka, więc opłaca się jednak posiadanie całorocznego wyrobu tego rodzaju. Zakup śpiworków na różne sezony wiąże się również z potrzebą zapewnienia większej ilość miejsca do ich przechowywania. Z kolei śpiworek całoroczny zalety, to także brak konieczności jego zmiany wraz ze zmianą pory roku, co przekłada się na oszczędność finansową. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla rodziców, dzięki któremu nie muszą martwić się o dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Do wad śpiworków całorocznych należy zaliczyć ich niedopasowanie do skrajnych, letnich i zimowych temperatur. Przed podjęciem decyzji zakupowej należy pamiętać, że śpiworek musi być dostosowany do danej grupy wiekowej dziecka. Wraz z rozwojem malucha zmieniają się jego zdolności do regulowania temperatury ciała i potrzeby termiczne. Najlepszym rozwiązaniem dla noworodków i niemowląt, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, będzie zakup wyrobów sezonowych ze sklepu Slumbersac, które można precyzyjnie dopasować do temperatur panujących w pomieszczeniu. Dla niemowląt w wieku od 6 do 18 miesięcy można wybrać zarówno śpiworek całoroczny, jak i sezonowy. Z kolei dla maluchów, które ukończyły 18 miesięcy warto zamówić wyrób całoroczny, który jest bardziej ekonomiczną opcją. Dla większych dzieci można wybrać modele wyposażone w nogawki, które zapewniają odpowiednią swobodę ruchów.

Zarówno śpiworek sezonowy, jak i całoroczny mają swoje wady i zalety. Różnorodność oferowanych wyrobów sprawia, że każdy rodzic może wybrać dla swojego dziecka optymalne rozwiązanie.

Aktualizacja preferencji plików cookie